Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Dolgu ve Kompozit Laminalar

Bonding yöntemi hafif çapraşık olan dişlerde, dişler arası boşlukların (diastema) olduğu durumlarda , hafif renklenme ve leke olan, şekil bozukluğu olan veya dişlerin boyunun uzatılması gereken durumlarda, estetik açıdan kötü görünüme sahip kırılmış ve aşınmış dişlerde uygulanabilen kolay ve basit bir uygulamadır.

Kompozit lamine veya estetik dolgu olarak da bilinen bu sistem ile diş yüzeyinde aşındırma yapmadan, doku kaldırılmadan yalnız istenilen bölgelere bonding materyali uygulanarak ve diş rengindeki estetik kompozit dolgular yapılarak tek seansta estetik çözümler üretilebilmektedir. Uygulama sonrası diş yüzeyinde son derece doğal bir görüntü sağlanır.

Dişlerde çoğu zaman hiç bir aşındırma yapmadan uygulanabildiği için anestezi yapmaya bile gerek kalmaz.

Bonding dişlerin ömrü porselen lamina, empress kuronlar ve zirkonyumdan daha kısadır ve ortalama 5-7 yıl arasındadır.Bu süre sonunda bonding uygulanmış dişlerde hafif aşınma veya renklenmeler meydana gelebilir fakat yenilenebilmeleri oldukça kolaydır.

Ağız içinde renk değiştirmeden kalabilme ve kullanılabilme süresi diğer tedavi seçeneklerine (porselen lamina, empress ve zirkonyum kuronlar) oranla  daha kısa olmasına rağmen dişlerde hiç aşındırılma yapmadan kolayca uygulanabilmesi ve tek seansta oldukça doğal ve estetik sonuç verecek şekilde bitirilmesi en büyük avantajlarıdır.