Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ortodonti

Ortodonti; çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini teşhis eden, önlemeye çalışan ve tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır.

Ortodontik tedavi estetik kaygıların giderilmesinin yanında, ileride karşılaşması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, çiğneme işlevselliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan bireylerin bu problemini gidermesini de amaçlar.

Ağızdaki mevcut ortodontik probleme göre, hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler (braketler) ile tedavi yöntemleri belirlenebilmektedir.

Ortodontik tedavide kesinlikle yaş sınırı yoktur. Ancak yaşa göre tedavi planlaması ve süresi değişebilir.

Son yıllarda tüm dünyada yetişkin ortodontisi yaygınlık kazanmıştır.
Günümüzde, tedavi sürecindeki estetik kaygılardan ötürü ve teknolojinin gelişmesi sayesinde, alternatif yöntemler de uygulanabilmektedir.
Porselen ya da şeffak braketler kullanılarak estetik kaygıları en aza indirmek mümkündür.

Bunun haricinde braketlerin ve diş tellerinin, dişlerin iç yüzeylerinden takılması ile (lingual ortodontik tedavi) daha az görünürlük sağlanabilmektedir.

Tel tedavisine alternatif olarak geliştirilen Invisalign teknolojisi ile, dişleri şeffaf plaklarla düzeltmek mümkündür.
Hastadan alınan ölçüler bilgisayar ortamında tedavi planını oluşturacak şekilde özel olarak hesaplanır ve tedavi süresinde kullanılacak belirli sayıda şeffaf plak üretilir.

Bazen de daha iyi protezler yapabilmek için proteze hazırlık amacıyla ortodontik tedavi yapılabilmekte, dişler proteze daha uygun hale getirilebilmektedir.