Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gülüş tasarımı nedir?

Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri ”gülüş tasarımı”dır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak estetik açıdan maksimum düzeyde doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Multidisipliner bir yaklaşım olan gülüş tasarımı, birçok diş hekimliği işleminin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Gülüş Tasarımı planlaması nasıl yapılır?

Her hastanın estetik gereksinimleri farklı olacağından yapılacak olan işlemler kişiye özel olarak belirlenir. Bu işlemler belirlenirken hastanın; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve estetik beklentileri (diş formu, diş rengi vb.) gibi faktörler dikkate alınır.

Gülüş tasarımında önce hastanın estetik beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek çok önemlidir. Hastadan alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir ve estetik planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık estetik diş görüntüsü mock up dediğimiz ve tedaviye başlamadan önce oluşturduğumuz ve yapılacak kalıcı restorasyonları taklit eden geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınır.

Planlamalar tamamlandıktan sonra eğer ortodontik tedaviye gerek duyulacak derecede dişlerde çapraşıklık varsa önce ortodontik tedavi uygulanır. Eğer ortodontiye gerek duyulmayacak bir durum söz konusuysa tedaviye başlamadan önce diş etleri çok iyi değerlendirilmelidir. Gülüş sırasında diş etlerinin aşırı derecede görünmesi gummy smile (diş eti gülümsemesi) varsa ya da diş etlerinde seviye farklılıkları varsa gingivektomi dediğimiz diş eti düzenleme işlemi uygulanır. Lazerle veya cerrahi yöntemle diş etleri seviyeleri düzeltilir ve pembe estetik dediğimiz diş eti estetiğini sağlamış oluruz.

Diş eksikliklerinin bulunduğu durumlarda implant işlemleri gerçekleştirilir. İhtiyaç duyulması halinde aşırı derecede koyu renkte olan dişlere tedavi öncesi diş beyazlatma işlemleri uygulanabilir.

 

Gülüş tasarımı nasıl yapılır ve Porselen Laminate Veneerler?

 

Gülüş tasarımında en çok tercih ettiğimiz ve doğal dişe estetik açıdan en yakın restorasyonlar ”Porselen Laminate Veneerlerdir”.  Porselen laminate veneerler, halk arasında lamina diş, yaprak porselen olarak da bilinirler. Dişlerin ön yüzünden 0.3-0.7 mm madde kaldırılarak istenilen renk ve formda son derece ince hazırlanarak diş yüzeyine yapıştırılan porselenlerdir. Metal içermemesi ve tam seramikten oluşturulması nedeniyle ışık geçirgenliğine sahiptirler ve bu açıdan doğal dişlere son derece benzemektedirler.

 

Lokal anestezi altında dişlerin mine yüzeyinden ortalama 0.3-0.7 mm madde kaldırılıp ölçülerin alınmasını takiben laboratuarda dijital ortamda hastaların yüz şekline, dudak yapısına ve beklentilerine göre uygun diş formunda ve renginde porselen laminalar oluşturulur. Ortalama 2 ya da 3 seansta yaklaşık 1 hafta içerisinde tedavi tamamlanmaktadır ve hastamız yeni gülüşüne kavuşmaktadır.

 

Porselen Laminaların Avantajları:

 

-Şüphesiz en büyük avantajı konservatif bir işlem olmasıdır. Diş üzerinden 0,3-0,7 mm gibi çok az miktarda madde kaldırılarak uygulanabilmektedir.

-Çok az miktarda diş dokusu kaldırılacağından dişte oluşabilecek sıcak soğuk hassasiyeti minimumda kalacaktır.Hastaların çoğunda bu tarz bir hassasiyet oluşmaz.

-Porselen sağlam,rengi bozulmayan ve aşınmaya karşı dirençli bir materyaldir.Çay,kahve,sigara gibi etkenlerle rengi değişmez.Bu nedenle porselen laminate veneerler uzun yıllar rengi değişmeden ve yapısal bir değişikliğe uğramadan kullanılabilir.

-Dişlerin doğal yapısı bozulmadığından alışma süresi çok kısadır. Hasta doğal diş hissiyatını kaybetmez.

-Porselen laminate veneerlerin bir diğer avantajı da tedaviye başlamadan diş üzerinde hiçbir işlem yapmadan, dişlerin modeli hazırlanarak oluşturulan mock up sayesinde önceden tedavi sonrası oluşacak görüntüyü gösterebilme şansımızın olmasıdır.