Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi , ağız içerisindeki yumuşak dokuların (dil, yanak, dudak, tükürük bezleri vb.), dişlerin, çenelerin ve çene ekleminin her türlü rahatsızlığının ve hastalığının teşhisi ve cerrahi tedavilerinin gerçekleştirildiği diş hekimliği dalıdır.

Ağız içinde, dişler ve yumuşak dokular ve onları saran çevre dokularda oluşan patolojiler cerrahi olarak tedavi edilir. Sıklıkla uygulanan cerrahi girişimler;

*20 yaş dişlerinin cerrahi çekimleri
*Apikal rezeksiyon
*Kist operasyonları

20 yaş dişlerinin cerrahi çekimi:

Yirmi yaş dişleri diş dizisinin en arkasında yer alan, üçüncü büyük azı dişleridir. Genellikle yirmili yaşlarda süren bu dişler çoğu zaman çenedeki yer darlığı, sürme pozisyonundaki sapma veya ilgili bölgedeki kemik yoğunluğu gibi sebeplerle kısmen çıkmakta (sürmekte) veya çene kemiği içinde tamamen gömülü durumda kalmakta ve ağız içine sürmeleri günümüzde sorun yaratmaktadır.

Ağız hijyenini engelleyici bir pozisyonda olan, çevresinde kist, lezyon vb. tarzda bir oluşum görülen, komşu dişlere zarar veren ve çürüğe neden olan,çiğneme ve konuşmada zorluk yaratan, belirli periyotlarla iltihaplanan 20 yaş dişlerinin cerrahi bir işlemle çekilmeleri gerekmektedir.

Apikal rezeksiyon:

Dişlerde uygulanan başarısız kanal tedavileri, travma, uzun vadeli veya tedavi edilmemiş diş çürükleri sonucunda, kök ucunda görülen patolojik oluşumların cerrahi olarak çıkartılması işlemidir.

Kist operasyonları:

Dişlerin çevresinde, ağız içi yumuşak dokularında veya çene kemiklerinde tespit edilen; tomografi ve röntgen tetkikleriyle teşhisi konmuş kistik oluşumların cerrahi olarak çıkartılması işlemidir.